Prvýkrát na lyžiarskom výcviku
Obrovský zážitok mali žiaci, ktorí sa zúčastnili lyžiarskeho výcviku
2017-09-27
Žiaci Špeciálnej základnej školy vo Veľkom Krtíši po prvýkrát v histórii školy na lyžiach.
Myšlienka, že v tomto školskom roku pôjdu deti Špeciálnej základnej školy vo Veľkom Krtíši  na lyžiarsky výcvik, nás tešila od začiatku školského roka. Veď prečo nie! Utužovať detský kolektív aj športom, učiť športom deti vážiť si samých  seba. A práve preto bola  táto myšlienka veľkou výzvou. Nielen pre samotných pedagógov, ale aj pre deti. Všetky deti sa neskutočne tešili na spoločný pobyt s kamarátmi. Ich predstavivosť, čo všetko tam asi zažijú, bola obrovská. Lyžiarsky výcvik bol pre nich exotické vzrušenie a očakávané dobrodružstvo.
Dňa 26.03.2018  sme sa stretli všetci na parkovisku pred BILLOU, odkiaľ nás bral na lyžiarsky výcvik  autobus.  Deti sa rozlúčili  s rodičmi a v sprievode pani riaditeľky Mgr. Marty Beňovej nastúpili do autobusu  na tak trochu dobrodružnú cestu.  Vyrazili sme do Kokavy nad Rimavicou v okrese Poltár. Aj keď bola cesta pre niektoré deti naozaj trochu pridlhá, dorazili sme tam bez problémov. Ubytovanie sme mali zabezpečené v krásnom horskom hoteli Family.
Už v prvý deň sme neotáľali a po ubytovaní sme si hneď išli vyskúšať lyžiarsku výstroj a lyže. Celí nedočkaví a po zvládnutí  teoretických inštrukcií, ktoré predniesla  vedúca lyžiarskeho výcviku Mgr. Katarína Vargová, deti vyšliapali na  svah. Pravda, bol to len maličký kopček, ale ak je niekto prvýkrát na lyžiach, tak aj taký kopček sa zdá byť ako Mont Blanc. Samozrejme, lyžovačka sa nezaobišla bez pádov, ale to už k tomu patrí.
Prísnym, ale tak trochu materským okom dohliadala na disciplínu detí pani učiteľka Oľga Farkašová. Zdravotný dozor zabezpečovala profesionálka z NsP Veľký Krtíš p. Evka Černíková. Špeciálnym prístupom pedagógov, inštruktorov priniesol lyžiarsky výcvik pre deti prvé ovocie. Krásne, ak nie dokonca famózne, sa deťom naozaj darilo zlyžovať mierny svah.  V ďalšie dni sa deti učili novým technikám a upevňovali si získané zručnosti. Najťažšie bolo vyšliapať  na svah, ale už v stredu deti zhodnotili, že táto drina sa im oplatila. Išli po prvýkrát samé na lyžiarskom vleku. Deti lyžovali skoro vždy a s veľkou radosťou. Výučbu  na hoteli brali už ako samozrejmosť, pričom si uvedomovali, že ak sa chcú zlepšiť, musia sa naučiť aj teóriu a tak dôležitú bezpečnosť správania na svahu. Všetky deti príjemne unavené si po výdatnej večeri líhali do postelí a tešili sa na ďalší deň.
Vo štvrtok poobede mali deti usporiadané preteky. Pretekali ako naozajstní olympijskí športovci. Najlepšie sa darilo žiakom Alexandrovi Pompovi a Selene Pompovej. Za svoju snahu boli ocenení.
Počasie bolo počas celého lyžiarskeho výcviku úchvatné a krásne. Zasnežené kopce boli pastvou pre oko a mierny mráz šteklil príjemne každé dieťa na nos.
V piatok sa deťom  odchádzalo z lyžiarskeho výcviku veľmi ťažko, nikomu sa nechcelo ísť domov. I keď sa z detí  nestali majstri sveta, v našich očiach pedagógov boli majstrami v plnom nasadení. Však ak zoberieme len tú skutočnosť, že všetky deti  stáli na lyžiach prvýkrát v živote, za jeden necelý týždeň zvládli lyžovanie naozaj na výbornú. 
Cítili sme sa všetci naozaj veľmi dobre.
Mgr. Katarína Vargová
Špeciálna základná škola
Za parkom 966
990 01 Veľký Krtíš

ww.szsvk.sk
riaditelka.szsvk@gmail.com
ŠZŠ VK  CŠPP VK
O škole
Odborné učebne
Výchovný poradca
Rada školy
ŠKD
Dokumenty
Projekty
Špeciálna základná škola
Za parkom 966
990 01 Veľký Krtíš

ww.szsvk.sk
riaditelka.szsvk@gmail.com